Netradičný skautský deň

Autor: Miroslava Klimková | 16.8.2011 o 20:02 | (upravené 16.8.2011 o 20:11) Karma článku: 3,35 | Prečítané:  415x

„Ešte budú Lipovce a za nimi je Lačnov..." povedalo chlapča a ďalej sa sústredilo na cestu, upierajúc pritom zrak na informačné tabule, aby si potvrdilo správnosť svojho tvrdenia. V žiariacich očkách sa dalo vyčítať napätie spojené s nadchádzajúcim prekvapením z prežitia niečoho nového, očakávanie vyvolané nádejou na to, že bude tento nový zážitok príjemný, radosť zo samotného diania podujatia i neistota viažuca v sebe obavy z čohosi nejasného, nepredvídateľného...

„Áno, Miško, už sme skoro tam, tešíš sa?" zaznel hlas z predného sedadla.

„Bude tam Máaťko, Páaľko, Nezábudka,..." pridalo sa dievčatko, sediace v sedačke hneď vedľa Miška,  uisťujúc všetkých, že sa niet čoho báť.

„To sú skauti? Ešte nikdy som nevidel skautov." odvetil Miško s nemým úžasom.

Vystúpili sme z auta.

„Nazdár," ozývalo sa z každej strany. Človek sa ozaj nemohol cítiť cudzím...

Jednou z úloh človeka, je byť šťastným a robiť šťastnými aj iných.

Aj skauti 112. zboru Prameň, Prešov - Sekčov sa rozhodli, že sa na tejto úlohe chcú a budú podieľať. Idea vznikla ešte minulého roku, kedy bol výťažok zo skautského plesu a rovnako i obetné dary zo skautskej sv. omše venované SZŠ s MŠ pre žiakov s autizmom v Prešove. Podobná myšlienka sa zopakovala aj tento rok, neostalo však len pri nej. Túžba nahliadnuť do tajomného sveta výnimočných človiečikov prežívajúcich svoj život s diagnózou autizmu a tiež napomôcť pri ich socializácii sa začala formovať do reálneho obrazu.

Prvým krokom bola jednodňová účasť dvoch detí s autizmom na skautskom tábore v Lačnove, kde im boli počas večerného nástupu slávnostne odovzdané skautské šatky. Tie im však nebudú slúžiť len ako najnovšia výzdoba detskej izby. Nosiť a používať ich budú môcť aj počas celého roka, keď sa budú spolu s asistentom zúčastňovať skautských stretnutí. To je ponuka skautov. A čím disponujú tieto špeciálne detičky?

Na prvý pohľad vyznieva pomer ich a našich možností jednoznačne v náš prospech. No ako v mnohých iných situáciách, i tu môže byť prvý dojem len klamlivým obrazom reality založeným v lepšom prípade na našich skúsenostiach, v tom horšom dokonca len na predsudkoch či obavách. Každý, kto mal možnosť aspoň na chvíľu s deťmi s autizmom pracovať, ba čo i len pobudnúť s nimi v rozličných situáciách, si mohol uvedomiť, že sú a budú medzi nami preto, aby sme nezabúdali, že v našom srdci je oveľa viac lásky, ako sme si mysleli. Že dokážeme byť oveľa viac trpezlivejší, vynaliezavejší, tolerantnejší a šťastnejší, keď chceme - je to len predmetom voľby. Už samotný fakt, že nás deti dokážu upozorniť na tieto naše vlastnosti, vo väčšine prípadov ich dokonca prebudiť či zdokonaliť (i keď nepriamo a možno podvedome) robí ich „ponuku" výnimočnou.

Preto je sprostredkovanie tohto kontaktu pre skautov zaujímavou a osožnou skúsenosťou. Preto je to pre deti radostný spôsob ich začleňovania do spoločnosti. A preto je to i pre každého z vás osviežujúca, dobrá a radostná zvesť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami (Komentár Máriusa Kopcsaya)

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

EKONOMIKA

Kažimír dostal košom. Sulík odmietol zmenu dlhovej brzdy

Sulík sa stretol s ministrom financií.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?